RMCS0402FT196R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RMCS0402FT196R
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES, AS, 0402, 196 OHM, 1%, 0.06
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Power (Watts) :
0.063W, 1/16W
Height :
0.35 mm
Series :
RMCS
Width :
0.5 mm
Product Status :
Active
Voltage Rating :
50 V
Application :
GENERAL PURPOSE
Height - Seated (Max) :
0.018" (0.45mm)
Length :
1 mm
Power Rating :
63 mW (1/16 W)
Ratings :
Mounting Style :
PCB Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package :
Package / Case :
0402 (1005 Metric)
Resistance :
196 Ohms
Failure Rate :
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
Size / Dimension :
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Subcategory :
Resistors
Features :
Anti-Sulfur
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±1%
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Product Type :
Thick Film Resistors
Number of Terminations :
2
Termination Style :
SMD/SMT
Composition :
Thick Film
Package :
Digi-Reel?
Technology :
Thick Film
Datasheets
RMCS0402FT196R
Stackpole Electronics, Inc. RMCS0402FT196R
RMCS Series, Thick Film, 196 Ohms, 0.063W, 1/16W, ±1%, -55°C ~ 155°C