RMCF2512JT1R50
Mfr.Part #
RMCF2512JT1R50
Description
RES 1.5 OHM 5% 1W 2512
Tolerance :
±5%
RMCF
Case Code (Imperial) :
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Size / Dimension :
0.248Lx0.126W 6.30mmx3.20mm
Max Power Dissipation :
1W
Resistance :
1.5Ohm
711.2μm
ECCN Code :
EAR99
Case Code (Metric) :
2
Lead Free :
Lead Free
Power Rating :
1W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Datasheets
RMCF2512JT1R50
Stackpole Electronics, Inc. RMCF2512JT1R50
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 1.5Ohm, ±5%, -55°C~155°C