RMCF2512JT160R
Mfr.Part #
RMCF2512JT160R
Description
RES 160 OHM 5% 1W 2512
ROHS3 Compliant
Military Standard :
Not
Resistance :
160Ohm
Tolerance :
±5%
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Max Power Dissipation :
1W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Case Code (Imperial) :
Depth :
3.2mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
2512 (6432 Metric)
Case Code (Metric) :
Size / Dimension :
0.248Lx0.126W 6.30mmx3.20mm
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Power Rating :
1W
Lead Free :
Lead Free
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Datasheets
RMCF2512JT160R
Stackpole Electronics, Inc. RMCF2512JT160R
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 160Ohm, ±5%, -55°C~155°C