RMCF2512FTR270
Mfr.Part #
RMCF2512FTR270
Description
RES 0.27 OHM 1% 1W 2512
Chip Resistor - Surface Mount
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Failure Rate :
Package Width :
3.2
Application :
GENERAL PURPOSE
Package Length :
6.3
Working Voltage :
200
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Length :
6.3 mm
Power (Watts) :
1W
Rated Power Dissipation (P) :
1
Resistance :
270 mOhms
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Mounting Style :
PCB Mount
Tolerance :
±1%
Product Status :
Active
Rated Temperature :
70
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Mounting Feature :
Surface Mount
Features :
Automotive AEC-Q200
Package :
Digi-Reel?
Height :
0.55 mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Voltage Rating :
200 V
Power Rating :
1 W
Supplier Device Package :
Size / Dimension :
0.248" L x 0.126" W (6.30mm x 3.20mm)
Number of Terminations :
2
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Composition :
Thick Film
Width :
3.2 mm
Number of Terminals :
2
Subcategory :
Resistors
Height - Seated (Max) :
0.028" (0.70mm)
Size Code :
Maximum Operating Temperature :
+ 155 C
RMCF
Product Type :
Thick Film Resistors
Package Height :
0.55
Technology :
METAL GLAZE/THICK FILM
Reference Standard :
AEC-Q200
Termination Style :
SMD/SMT
Datasheets
RMCF2512FTR270
Stackpole Electronics, Inc. RMCF2512FTR270
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, RMCF Series, Thick Film, 270 mOhms, 1W, ±1%, -55°C ~ 155°C