RMCF2512FTR180
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RMCF2512FTR180
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 0.18 OHM 1% 1W 2512
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Max Power Dissipation :
1W
Radiation Hardening :
No
Composition :
Thick Film
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Contact Plating :
Tin
Power Rating :
1W
ECCN Code :
EAR99
Number of Terminations :
2
Series :
RMCF
Factory Lead Time :
20 Weeks
Size / Dimension :
0.248Lx0.126W 6.30mmx3.20mm
JESD-609 Code :
e3
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Published :
Height :
711.2μm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mount :
Surface Mount
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Pbfree Code :
yes
Construction :
RECTANGULAR
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Lead Free :
Lead Free
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Resistance :
180mOhm
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Feature :
Automotive AEC-Q200
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Ratings :
AEC-Q200
Datasheets
RMCF2512FTR180
Stackpole Electronics, Inc. RMCF2512FTR180
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 180mOhm, ±1%, -55°C~155°C