RMCF2512FTR150
Mfr.Part #
RMCF2512FTR150
Description
RES 0.15 OHM 1% 1W 2512
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Power Dissipation :
1W
Mount :
Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Temperature Coefficient :
±200ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.248Lx0.126W 6.30mmx3.20mm
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
JESD-609 Code :
e3
Resistance :
150mOhm
Height :
711.2μm
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Power Rating :
1W
AEC-Q200
Case Code (Metric) :
Published :
yes
Datasheets
RMCF2512FTR150
Stackpole Electronics, Inc. RMCF2512FTR150
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 150mOhm, ±1%, -55°C~155°C