RMCF2512FT9R09
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RMCF2512FT9R09
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 9.09 OHM 1% 1W 2512
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Number of Terminations :
2
Contact Plating :
Tin
Mount :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Series :
RMCF
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Construction :
RECTANGULAR
ECCN Code :
EAR99
Radiation Hardening :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Resistance :
9.09Ohm
Height :
700μm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Feature :
Automotive AEC-Q200
Tolerance :
±1%
Power Rating :
1W
Max Power Dissipation :
1W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Ratings :
AEC-Q200
Pbfree Code :
yes
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated :
500V
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Size / Dimension :
0.248Lx0.126W 6.30mmx3.20mm
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Factory Lead Time :
20 Weeks
Composition :
Thick Film
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Published :
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Datasheets
RMCF2512FT9R09
Stackpole Electronics, Inc. RMCF2512FT9R09
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 9.09Ohm, ±1%, -55°C~155°C