RMCF2512FT976K
Mfr.Part #
RMCF2512FT976K
Description
RES 976K OHM 1% 1W 2512
Chip Resistor - Surface Mount
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
1 (Unlimited)
Radiation Hardening :
No
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Published :
Voltage - Rated :
500V
Construction :
RECTANGULAR
JESD-609 Code :
e3
Power Rating :
1W
Resistance :
976kOhm
Feature :
Automotive AEC-Q200
Tolerance :
±1%
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Size / Dimension :
0.248Lx0.126W 6.30mmx3.20mm
Number of Terminations :
2
Datasheets
RMCF2512FT976K
Stackpole Electronics, Inc. RMCF2512FT976K
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 976kOhm, ±1%, -55°C~155°C