RMCF2512FT953R
Mfr.Part #
RMCF2512FT953R
Description
RES 953 OHM 1% 1W 2512
Power Rating :
1W
Resistance :
953Ohm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Voltage - Rated :
500V
Tolerance :
±1%
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.248Lx0.126W 6.30mmx3.20mm
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Datasheets
RMCF2512FT953R
Stackpole Electronics, Inc. RMCF2512FT953R
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 953Ohm, ±1%, -55°C~155°C