RMCF2512FT93K1
Mfr.Part #
RMCF2512FT93K1
Description
RES 93.1K OHM 1% 1W 2512
Resistance :
93.1kOhm
Series :
RMCF
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Ratings :
AEC-Q200
Feature :
Automotive AEC-Q200
Composition :
Thick Film
Size / Dimension :
0.248Lx0.126W 6.30mmx3.20mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power Rating :
1W
Contact Plating :
Tin
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Radiation Hardening :
No
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Construction :
RECTANGULAR
ECCN Code :
EAR99
Published :
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
2512 (6432 Metric)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Voltage - Rated :
500V
Pbfree Code :
yes
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Tolerance :
±1%
Factory Lead Time :
20 Weeks
Datasheets
RMCF2512FT93K1
Stackpole Electronics, Inc. RMCF2512FT93K1
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 93.1kOhm, ±1%, -55°C~155°C