RMCF2512FT91K0
Mfr.Part #
RMCF2512FT91K0
Description
RES 91K OHM 1% 1W 2512
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.248Lx0.126W 6.30mmx3.20mm
Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated :
500V
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistance :
91kOhm
Published :
Power Rating :
1W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
Tin
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Datasheets
RMCF2512FT91K0
Stackpole Electronics, Inc. RMCF2512FT91K0
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 91kOhm, ±1%, -55°C~155°C