RMCF2512FT90R9
Mfr.Part #
RMCF2512FT90R9
Description
RES 90.9 OHM 1% 1W 2512
Resistance :
90.9Ohm
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Published :
2012
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Max Power Dissipation :
1W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
2
JESD-609 Code :
e3
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Power Rating :
1W
Size / Dimension :
0.248Lx0.126W 6.30mmx3.20mm
ECCN Code :
EAR99
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±1%
Voltage - Rated :
500V
Datasheets
RMCF2512FT90R9
Stackpole Electronics, Inc. RMCF2512FT90R9
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 90.9Ohm, ±1%, -55°C~155°C