RMCF2512FT8R66
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RMCF2512FT8R66
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 8.66 OHM 1% 1W 2512
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Radiation Hardening :
No
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Composition :
Thick Film
Resistance :
8.66Ohm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Contact Plating :
Tin
Ratings :
AEC-Q200
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Series :
RMCF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Size / Dimension :
0.248Lx0.126W 6.30mmx3.20mm
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Pbfree Code :
yes
Published :
Feature :
Automotive AEC-Q200
Voltage - Rated :
500V
Factory Lead Time :
20 Weeks
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Height :
700μm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Construction :
RECTANGULAR
Power Rating :
1W
Number of Terminations :
2
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Rated Power Dissipation (P) :
1W