RMCF2512FT8R25
Mfr.Part #
RMCF2512FT8R25
Description
RES 8.25 OHM 1% 1W 2512
Chip Resistor - Surface Mount
Case Code (Metric) :
Voltage - Rated :
500V
Resistance :
8.25Ohm
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Case Code (Imperial) :
FIXED RESISTOR
Max Power Dissipation :
1W
Power Rating :
1W
Size / Dimension :
0.248Lx0.126W 6.30mmx3.20mm
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Tolerance :
±1%
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Tin
Published :
Datasheets
RMCF2512FT8R25
Stackpole Electronics, Inc. RMCF2512FT8R25
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 8.25Ohm, ±1%, -55°C~155°C