RMCF2512FT8K66
Mfr.Part #
RMCF2512FT8K66
Description
RES 8.66K OHM 1% 1W 2512
Voltage - Rated :
500V
Tolerance :
±1%
Published :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Size / Dimension :
0.248Lx0.126W 6.30mmx3.20mm
Power Rating :
1W
Resistance :
8.66kOhm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Datasheets
RMCF2512FT8K66
Stackpole Electronics, Inc. RMCF2512FT8K66
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 8.66kOhm, ±1%, -55°C~155°C