RMCF2512FT88R7
Mfr.Part #
RMCF2512FT88R7
Description
RES 88.7 OHM 1% 1W 2512
Size / Dimension :
0.248Lx0.126W 6.30mmx3.20mm
Voltage - Rated :
500V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tin
Max Power Dissipation :
1W
Resistance :
88.7Ohm
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Tolerance :
±1%
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Power Rating :
1W
Datasheets
RMCF2512FT88R7
Stackpole Electronics, Inc. RMCF2512FT88R7
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 88.7Ohm, ±1%, -55°C~155°C