RMCF2512FT887R
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RMCF2512FT887R
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 887 OHM 1% 1W 2512
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Resistance :
887Ohm
JESD-609 Code :
e3
Series :
RMCF
Tolerance :
±1%
Construction :
RECTANGULAR
Published :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mount :
Surface Mount
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Height :
700μm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Factory Lead Time :
20 Weeks
Number of Terminations :
2
Power Rating :
1W
Pbfree Code :
yes
Composition :
Thick Film
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Voltage - Rated :
500V
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Size / Dimension :
0.248Lx0.126W 6.30mmx3.20mm
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Contact Plating :
Tin
Operating Temperature :
-55°C~155°C
ECCN Code :
EAR99
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ratings :
AEC-Q200
Radiation Hardening :
No
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Feature :
Automotive AEC-Q200
Max Power Dissipation :
1W
Datasheets
RMCF2512FT887R
Stackpole Electronics, Inc. RMCF2512FT887R
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 887Ohm, ±1%, -55°C~155°C