RMCF2512FT887K
Mfr.Part #
RMCF2512FT887K
Description
RES 887K OHM 1% 1W 2512
Resistance :
887kOhm
Size / Dimension :
0.248Lx0.126W 6.30mmx3.20mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Voltage - Rated :
500V
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Contact Plating :
Tin
JESD-609 Code :
e3
Radiation Hardening :
No
Feature :
Automotive AEC-Q200
Height :
700μm
Power Rating :
1W
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Datasheets
RMCF2512FT887K
Stackpole Electronics, Inc. RMCF2512FT887K
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 887kOhm, ±1%, -55°C~155°C