RMCF2512FT82R5
Mfr.Part #
RMCF2512FT82R5
Description
RES 82.5 OHM 1% 1W 2512
Voltage - Rated :
500V
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±1%
Contact Plating :
Tin
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
0.248Lx0.126W 6.30mmx3.20mm
RMCF
Number of Terminations :
2
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
2512 (6432 Metric)
ECCN Code :
EAR99
Resistance :
82.5Ohm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Feature :
Automotive AEC-Q200
Power Rating :
1W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Height :
700μm
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Datasheets
RMCF2512FT82R5
Stackpole Electronics, Inc. RMCF2512FT82R5
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 82.5Ohm, ±1%, -55°C~155°C