RMCF2512FT825R
Mfr.Part #
RMCF2512FT825R
Description
RES 825 OHM 1% 1W 2512
Chip Resistor - Surface Mount
Case Code (Imperial) :
Power Rating :
1W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±1%
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Voltage - Rated :
500V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.248Lx0.126W 6.30mmx3.20mm
Resistance :
825Ohm
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Thick Film
Max Power Dissipation :
1W
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Metric) :
Series :
RMCF
ECCN Code :
EAR99
yes
Datasheets
RMCF2512FT825R
Stackpole Electronics, Inc. RMCF2512FT825R
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 825Ohm, ±1%, -55°C~155°C