RMCF2512FT7R87
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RMCF2512FT7R87
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 7.87 OHM 1% 1W 2512
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Resistance :
7.87Ohm
Pbfree Code :
yes
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Construction :
RECTANGULAR
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Contact Plating :
Tin
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Feature :
Automotive AEC-Q200
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Series :
RMCF
Size / Dimension :
0.248Lx0.126W 6.30mmx3.20mm
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Radiation Hardening :
No
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Power Rating :
1W
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Composition :
Thick Film
Factory Lead Time :
20 Weeks
Mount :
Surface Mount
Tolerance :
±1%
Voltage - Rated :
500V