RMCF2512FT7R50
Mfr.Part #
RMCF2512FT7R50
Description
RES 7.5 OHM 1% 1W 2512
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Size / Dimension :
0.248Lx0.126W 6.30mmx3.20mm
Voltage - Rated :
500V
Tolerance :
±1%
JESD-609 Code :
e3
Max Power Dissipation :
1W
Power Rating :
1W
Resistance :
7.5Ohm
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Published :
2010
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
RMCF2512FT7R50
Stackpole Electronics, Inc. RMCF2512FT7R50
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 7.5Ohm, ±1%, -55°C~155°C