RMCF2512FT7K50
Mfr.Part #
RMCF2512FT7K50
Description
RES 7.5K OHM 1% 1W 2512
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Factory Lead Time :
20 Weeks
Max Power Dissipation :
1W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±1%
Power Rating :
1W
Resistance :
7.5kOhm
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Voltage - Rated :
500V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.248Lx0.126W 6.30mmx3.20mm
Datasheets
RMCF2512FT7K50
Stackpole Electronics, Inc. RMCF2512FT7K50
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 7.5kOhm, ±1%, -55°C~155°C