RMCF2512FT7K15
Mfr.Part #
RMCF2512FT7K15
Description
RES 7.15K OHM 1% 1W 2512
Size / Dimension :
0.248Lx0.126W 6.30mmx3.20mm
Voltage - Rated :
500V
Published :
Resistance :
7.15kOhm
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power Rating :
1W
Datasheets
RMCF2512FT7K15
Stackpole Electronics, Inc. RMCF2512FT7K15
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 7.15kOhm, ±1%, -55°C~155°C