RMCF2512FT78K7
Mfr.Part #
RMCF2512FT78K7
Description
RES 78.7K OHM 1% 1W 2512
2
Max Power Dissipation :
1W
Resistance :
78.7kOhm
ROHS3 Compliant
Depth :
3.2mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±1%
Voltage - Rated :
500V
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Case Code (Imperial) :
Power Rating :
1W
Surface Mount
Case Code (Metric) :
Military Standard :
Not
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Size / Dimension :
0.248Lx0.126W 6.30mmx3.20mm
Datasheets
RMCF2512FT78K7
Stackpole Electronics, Inc. RMCF2512FT78K7
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 78.7kOhm, ±1%, -55°C~155°C