RMCF2512FT76R8
Mfr.Part #
RMCF2512FT76R8
Description
RES 76.8 OHM 1% 1W 2512
Size / Dimension :
0.248Lx0.126W 6.30mmx3.20mm
Voltage - Rated :
500V
Power Rating :
1W
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Resistance :
76.8Ohm
Datasheets
RMCF2512FT76R8
Stackpole Electronics, Inc. RMCF2512FT76R8
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 76.8Ohm, ±1%, -55°C~155°C