RMCF2512FT76K8
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RMCF2512FT76K8
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 76.8K OHM 1% 1W 2512
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Tolerance :
±1%
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.248Lx0.126W 6.30mmx3.20mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pbfree Code :
yes
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
ECCN Code :
EAR99
Resistance :
76.8kOhm
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Voltage - Rated :
500V
Mount :
Surface Mount
Contact Plating :
Tin
Feature :
Automotive AEC-Q200
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Composition :
Thick Film
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Height :
700μm
Number of Terminations :
2
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Construction :
RECTANGULAR
Series :
RMCF
Published :
Ratings :
AEC-Q200
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Power Dissipation :
1W
Power Rating :
1W
Factory Lead Time :
20 Weeks
Datasheets
RMCF2512FT76K8
Stackpole Electronics, Inc. RMCF2512FT76K8
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 76.8kOhm, ±1%, -55°C~155°C