RMCF2512FT768K
Mfr.Part #
RMCF2512FT768K
Description
RES 768K OHM 1% 1W 2512
Power Rating :
1W
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±1%
Voltage - Rated :
500V
Size / Dimension :
0.248Lx0.126W 6.30mmx3.20mm
Resistance :
768kOhm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Series :
RMCF
Datasheets
RMCF2512FT768K
Stackpole Electronics, Inc. RMCF2512FT768K
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 768kOhm, ±1%, -55°C~155°C