RMCF2512FT750R
Mfr.Part #
RMCF2512FT750R
Description
RES 750 OHM 1% 1W 2512
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.248Lx0.126W 6.30mmx3.20mm
Max Power Dissipation :
1W
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Voltage - Rated :
500V
Power Rating :
1W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±1%
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Resistance :
750Ohm
Datasheets
RMCF2512FT750R
Stackpole Electronics, Inc. RMCF2512FT750R
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 750Ohm, ±1%, -55°C~155°C