RMCF2512FT73R2
Mfr.Part #
RMCF2512FT73R2
Description
RES 73.2 OHM 1% 1W 2512
Thick Film
Voltage - Rated :
500V
Factory Lead Time :
20 Weeks
Max Power Dissipation :
1W
yes
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Power Rating :
1W
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Published :
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
2512 (6432 Metric)
JESD-609 Code :
e3
Resistance :
73.2Ohm
Mount :
Surface Mount
Construction :
RECTANGULAR
Tolerance :
±1%
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
RMCF
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
0.248Lx0.126W 6.30mmx3.20mm
Feature :
Automotive AEC-Q200
Datasheets
RMCF2512FT73R2
Stackpole Electronics, Inc. RMCF2512FT73R2
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 73.2Ohm, ±1%, -55°C~155°C