RMCF2512FT73K2
Mfr.Part #
RMCF2512FT73K2
Description
RES 73.2K OHM 1% 1W 2512
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Resistance :
73.2kOhm
Tolerance :
±1%
Mount :
Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Size / Dimension :
0.248Lx0.126W 6.30mmx3.20mm
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Voltage - Rated :
500V
Power Rating :
1W
Datasheets
RMCF2512FT73K2
Stackpole Electronics, Inc. RMCF2512FT73K2
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 73.2kOhm, ±1%, -55°C~155°C