RMCF2512FT71K5
Mfr.Part #
RMCF2512FT71K5
Description
RES 71.5K OHM 1% 1W 2512
Power Rating :
1W
Series :
RMCF
Published :
Rated Power Dissipation (P) :
1W
WRAPAROUND
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.248Lx0.126W 6.30mmx3.20mm
Tolerance :
±1%
Thick Film
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Voltage - Rated :
500V
Resistance :
71.5kOhm
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
2
Datasheets
RMCF2512FT71K5
Stackpole Electronics, Inc. RMCF2512FT71K5
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 71.5kOhm, ±1%, -55°C~155°C