RMCF2512FT6R80
Mfr.Part #
RMCF2512FT6R80
Description
RES 6.8 OHM 1% 1W 2512
Tolerance :
±1%
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Resistance :
6.8Ohm
Size / Dimension :
0.248Lx0.126W 6.30mmx3.20mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
JESD-609 Code :
e3
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Voltage - Rated :
500V
Power Rating :
1W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
20 Weeks
Datasheets
RMCF2512FT6R80
Stackpole Electronics, Inc. RMCF2512FT6R80
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 6.8Ohm, ±1%, -55°C~155°C