RMCF2512FT6R65
Mfr.Part #
RMCF2512FT6R65
Description
RES 6.65 OHM 1% 1W 2512
Power Rating :
1W
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±1%
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Voltage - Rated :
500V
Surface Mount
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Resistance :
6.65Ohm
Size / Dimension :
0.248Lx0.126W 6.30mmx3.20mm
Datasheets
RMCF2512FT6R65
Stackpole Electronics, Inc. RMCF2512FT6R65
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 6.65Ohm, ±1%, -55°C~155°C