RMCF2512FT6M98
Mfr.Part #
RMCF2512FT6M98
Description
RES 6.98M OHM 1% 1W 2512
Size / Dimension :
0.248Lx0.126W 6.30mmx3.20mm
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Power Rating :
1W
Resistance :
6.98MOhm
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Voltage - Rated :
500V
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Datasheets
RMCF2512FT6M98
Stackpole Electronics, Inc. RMCF2512FT6M98
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 6.98MOhm, ±1%, -55°C~155°C