RMCF2512FT6M04
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RMCF2512FT6M04
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 6.04M OHM 1% 1W 2512
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Voltage - Rated :
500V
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Mount :
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Ratings :
AEC-Q200
Height :
700μm
Composition :
Thick Film
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Tolerance :
±1%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
RMCF
Factory Lead Time :
20 Weeks
Pbfree Code :
yes
Resistance :
6.04MOhm
Number of Terminations :
2
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Power Rating :
1W
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Feature :
Automotive AEC-Q200
Contact Plating :
Tin
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.248Lx0.126W 6.30mmx3.20mm
Construction :
RECTANGULAR
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Terminal Shape :
WRAPAROUND
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Radiation Hardening :
No
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Datasheets
RMCF2512FT6M04
Stackpole Electronics, Inc. RMCF2512FT6M04
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 6.04MOhm, ±1%, -55°C~155°C