RMCF2512FT6K98
Mfr.Part #
RMCF2512FT6K98
Description
RES 6.98K OHM 1% 1W 2512
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±1%
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Size / Dimension :
0.248Lx0.126W 6.30mmx3.20mm
FIXED RESISTOR
Case Code (Imperial) :
yes
Case Code (Metric) :
Resistance :
6.98kOhm
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Power Rating :
1W
Voltage - Rated :
500V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Power Dissipation :
1W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Datasheets
RMCF2512FT6K98
Stackpole Electronics, Inc. RMCF2512FT6K98
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 6.98kOhm, ±1%, -55°C~155°C