RMCF2512FT6K04
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RMCF2512FT6K04
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 6.04K OHM 1% 1W 2512
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Published :
Construction :
RECTANGULAR
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height :
700μm
JESD-609 Code :
e3
Radiation Hardening :
No
Size / Dimension :
0.248Lx0.126W 6.30mmx3.20mm
Ratings :
AEC-Q200
Factory Lead Time :
20 Weeks
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Voltage - Rated :
500V
Contact Plating :
Tin
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Number of Terminations :
2
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Tolerance :
±1%
ECCN Code :
EAR99
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Mount :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Composition :
Thick Film
Pbfree Code :
yes
Series :
RMCF
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Power Rating :
1W
Feature :
Automotive AEC-Q200
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Max Power Dissipation :
1W
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Resistance :
6.04kOhm
Datasheets
RMCF2512FT6K04
Stackpole Electronics, Inc. RMCF2512FT6K04
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 6.04kOhm, ±1%, -55°C~155°C