RMCF2512FT698R
Mfr.Part #
RMCF2512FT698R
Description
RES 698 OHM 1% 1W 2512
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.248Lx0.126W 6.30mmx3.20mm
Ratings :
AEC-Q200
Number of Terminations :
2
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Automotive AEC-Q200
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Resistance :
698Ohm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
ECCN Code :
EAR99
Contact Plating :
Tin
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Mount :
Surface Mount
Published :
Voltage - Rated :
500V
Power Rating :
1W
Radiation Hardening :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height :
700μm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Datasheets
RMCF2512FT698R
Stackpole Electronics, Inc. RMCF2512FT698R
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 698Ohm, ±1%, -55°C~155°C