RMCF2512FT68R1
Mfr.Part #
RMCF2512FT68R1
Description
RES 68.1 OHM 1% 1W 2512
Resistance :
68.1Ohm
Size / Dimension :
0.248Lx0.126W 6.30mmx3.20mm
Rated Power Dissipation (P) :
1W
RECTANGULAR
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Voltage - Rated :
500V
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Power Rating :
1W
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
No
Max Power Dissipation :
1W
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Datasheets
RMCF2512FT68R1
Stackpole Electronics, Inc. RMCF2512FT68R1
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 68.1Ohm, ±1%, -55°C~155°C