RMCF2512FT68R0
Mfr.Part #
RMCF2512FT68R0
Description
RES 68 OHM 1% 1W 2512
Voltage - Rated :
500V
Power Rating :
1W
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e3
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Size / Dimension :
0.248Lx0.126W 6.30mmx3.20mm
Resistance :
68Ohm
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Tolerance :
±1%
Datasheets
RMCF2512FT68R0
Stackpole Electronics, Inc. RMCF2512FT68R0
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 68Ohm, ±1%, -55°C~155°C