RMCF2512FT66R5
Mfr.Part #
RMCF2512FT66R5
Description
RES 66.5 OHM 1% 1W 2512
Rated Power Dissipation (P) :
1W
AEC-Q200
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Max Power Dissipation :
1W
Voltage - Rated :
500V
yes
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Power Rating :
1W
Size / Dimension :
0.248Lx0.126W 6.30mmx3.20mm
Tolerance :
±1%
Resistance :
66.5Ohm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
RMCF2512FT66R5
Stackpole Electronics, Inc. RMCF2512FT66R5
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 66.5Ohm, ±1%, -55°C~155°C