RMCF2512FT665K
Mfr.Part #
RMCF2512FT665K
Description
RES 665K OHM 1% 1W 2512
Chip Resistor - Surface Mount
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.248Lx0.126W 6.30mmx3.20mm
Power Rating :
1W
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Resistance :
665kOhm
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Feature :
Automotive AEC-Q200
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Max Power Dissipation :
1W
Voltage - Rated :
500V
Datasheets
RMCF2512FT665K
Stackpole Electronics, Inc. RMCF2512FT665K
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 665kOhm, ±1%, -55°C~155°C