RMCF2512FT61R9
Mfr.Part #
RMCF2512FT61R9
Description
RES 61.9 OHM 1% 1W 2512
Tolerance :
±1%
Size / Dimension :
0.248Lx0.126W 6.30mmx3.20mm
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Voltage - Rated :
500V
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power Rating :
1W
Resistance :
61.9Ohm
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
ECCN Code :
EAR99
700μm
Max Power Dissipation :
1W
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Datasheets
RMCF2512FT61R9
Stackpole Electronics, Inc. RMCF2512FT61R9
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 61.9Ohm, ±1%, -55°C~155°C