RMCF2512FT619K
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
RMCF2512FT619K
Manufacturer
Stackpole Electronics, Inc.
Package / Case
2512 (6432 Metric)
Datasheet
Download
Description
RES 619K OHM 1% 1W 2512
Manufacturer :
Stackpole Electronics, Inc.
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Case Code (Metric) :
Radiation Hardening :
No
Tolerance :
±1%
Composition :
Thick Film
Max Power Dissipation :
1W
Number of Terminations :
2
Mount :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Case Code (Imperial) :
Factory Lead Time :
20 Weeks
Resistor Type :
FIXED RESISTOR
Size / Dimension :
0.248Lx0.126W 6.30mmx3.20mm
Contact Plating :
Tin
JESD-609 Code :
e3
Ratings :
AEC-Q200
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Construction :
RECTANGULAR
Height :
700μm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Pbfree Code :
yes
Resistance :
619kOhm
Packing Method :
TR, PLASTIC, 7 INCH
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Power Rating :
1W
Series :
RMCF
Voltage - Rated :
500V
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Package / Case :
2512 (6432 Metric)
Feature :
Automotive AEC-Q200
Published :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
RMCF2512FT619K
Stackpole Electronics, Inc. RMCF2512FT619K
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 619kOhm, ±1%, -55°C~155°C