RMCF2512FT5R62
Mfr.Part #
RMCF2512FT5R62
Description
RES 5.62 OHM 1% 1W 2512
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~155°C
2
JESD-609 Code :
e3
Power Rating :
1W
Size / Dimension :
0.248Lx0.126W 6.30mmx3.20mm
Voltage - Rated :
500V
Ratings :
AEC-Q200
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Resistance :
5.62Ohm
RMCF
Datasheets
RMCF2512FT5R62
Stackpole Electronics, Inc. RMCF2512FT5R62
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 5.62Ohm, ±1%, -55°C~155°C