RMCF2512FT5R60
Mfr.Part #
RMCF2512FT5R60
Description
RES 5.6 OHM 1% 1W 2512
Chip Resistor - Surface Mount
Ratings :
AEC-Q200
Tolerance :
±1%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Resistance :
5.6Ohm
Power Rating :
1W
FIXED RESISTOR
JESD-609 Code :
e3
Size / Dimension :
0.248Lx0.126W 6.30mmx3.20mm
Voltage - Rated :
500V
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Factory Lead Time :
20 Weeks
Max Power Dissipation :
1W
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Datasheets
RMCF2512FT5R60
Stackpole Electronics, Inc. RMCF2512FT5R60
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 5.6Ohm, ±1%, -55°C~155°C