RMCF2512FT5R49
Mfr.Part #
RMCF2512FT5R49
Description
RES 5.49 OHM 1% 1W 2512
Power Rating :
1W
Size / Dimension :
0.248Lx0.126W 6.30mmx3.20mm
Radiation Hardening :
No
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Resistance :
5.49Ohm
Voltage - Rated :
500V
WRAPAROUND
Ratings :
AEC-Q200
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Tolerance :
±1%
Datasheets
RMCF2512FT5R49
Stackpole Electronics, Inc. RMCF2512FT5R49
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 5.49Ohm, ±1%, -55°C~155°C