RMCF2512FT5R36
Mfr.Part #
RMCF2512FT5R36
Description
RES 5.36 OHM 1% 1W 2512
Voltage - Rated :
500V
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
±1%
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Resistance :
5.36Ohm
Size / Dimension :
0.248Lx0.126W 6.30mmx3.20mm
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Ratings :
AEC-Q200
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Power Rating :
1W
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Datasheets
RMCF2512FT5R36
Stackpole Electronics, Inc. RMCF2512FT5R36
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 5.36Ohm, ±1%, -55°C~155°C