RMCF2512FT5R10
Mfr.Part #
RMCF2512FT5R10
Description
RES 5.1 OHM 1% 1W 2512
Tolerance :
±1%
JESD-609 Code :
e3
Resistance :
5.1Ohm
Power Rating :
1W
Size / Dimension :
0.248Lx0.126W 6.30mmx3.20mm
Radiation Hardening :
No
Max Power Dissipation :
1W
Voltage - Rated :
500V
Rated Power Dissipation (P) :
1W
Operating Temperature :
-55°C~155°C
Temperature Coefficient :
±400ppm/°C
Height Seated (Max) :
0.028 0.70mm
Published :
1 (Unlimited)
Datasheets
RMCF2512FT5R10
Stackpole Electronics, Inc. RMCF2512FT5R10
FIXED RESISTOR RMCF Series, Thick Film, 5.1Ohm, ±1%, -55°C~155°C